128. Hengebrua - Dalstuene, Kvænangsbotn

Foto: Arnt Kaino
Følg rød strek dersom turen gås som en rundtur, eller kun på den siden av elva.
Rød strek på forrige bilde starter her. Gå rett fram og ikke til venstre.
199 besøk
2,21 km en vei
100 moh.
49 høydemeter

Enkel

Er turen skiltet?
Ja
Krevende sykkeltur
Er turen merket?
Ja
Trillevennlig
Er turen trillevennlig?
Nei
Kulturminne
Kulturminne
severdighet
Severdighet

Adkomst

Kjør FV7968 til Kvænangselva bru. Se etter Ut i NORD-skilt. Kjør skogsbilvei 3.3 km til parkering og skiltet turstart.

Turbeskrivelse

Aller først:

Ut i NORD Fotspor - Turens kode: BRB8E

Turen inngår i vår familievennlige aktivitet. 

  1. På turen fram til turmålet befinner det seg noen usynlige punkt for innsjekk. 
  2. For å delta må appen Fotspor lastes ned. Legg inn koden, og turen dukker opp på mobiltelefonen. 
  3. På hvert punkt underveis vil det dukke opp en bokstav. Disse settes sammen til et løsningsord. 
  4. Legg dette inn på utinord.no. 
  5. Jo flere Ut i NORD Fotspor-turer som gjennomføres, jo større er sjansen for å vinne premie.

Mer om turen:

Turkassen ble i 2022 flyttet fra hyttetunet til bruhodet på nybrua. Du finner kassen på motsatt side av elva som Dalstuene. Turen kan gjennomføres som en rundtur via begge broene

Turen følger en gammel skogsvei i starten. Etter 1,5 km kommer du til skilter hengebro og Dalstuene. (Gammel hengebro til venstre). Fortsett på skogsveien rett fram, mot den nye hengebroa ved Dalstuene. Etter 200 m, ta til høyre og følg ATV-sporet som går bratt opp til høyre gjennom porten i reingjerdet. Gå 350 m til slutten av kloppingen hvor det er laget gjerdeklyver (trapp) på venstre side. Kryss myra og sving ned mot den nye hengbroa hvor du finner turkassen. Ved lav vannføring i Kvænangselva kan du følge stien/atv sporet ved siden av elva, fra der hvor porten er i reingjerdet. 

Dalstuene består av flere hytter. Den eldste av disse, ei tredelt hytte, eies av Nord-Troms museum. Den midterste delen er åpen, mens de to andre kan leies . Den nye hytta eies og leies ut av Statskog. Les mer om utleie av hytta på inatur.no.

Turen står beskrevet i Ut i NORD-boka "Høyt og lavt i Nord-Troms - Vakre turer i Kvænangen, Kåfjord, Nordreisa og Skjervøy" på side 80 og 81. Kjøp boka HER til kun kr 199,- i anledning Friluftslivets år 2025.

God tur.

 

 

Kontaktperson

Gøril Severinsen
90762987

Bestill årets sitteunderlag og annet fint i Ut i NORD-nettbutikk

Tur på kart

Last ned GPX-fil